poniedziałek, 13 września 2010

Galeria: Fokker DXXI FR-97 J.Sarwanto-Special Hobby 1:48

ObrazekZ pewną rezerwą kupiłem tą "fińską" wersję myśląc nawet o przeróbce na "holenerską czekoladkę" ale...lektura instrukcji, informacje w internecie i w swoich nieprzeczytanych źródłach  zmieniły zupełnie nastawienie .Okazało się że te fińskie malowania są bardzo atrakcyjne, szczególnie w plamy, jest sporo malowań prawdziwych asów.Sam samolot był najskuteczniej użyty właśnie tam, na surowej północy.Okazał się bardzo wytrzymały i pomimo przestarzałej konstrukcji odniesiono na nim wiele sukcesów.
Model przedstawia samolot najlepszego asa na Fokkerach, Jormy Sarwanto (12,5/6 zwycięstw na tym typie w czasie "Wojny zimowej").Pilota -bohatera narodowego Finlandii, człowieka skromnego i niesłychanie upartego.
6.01.1940 roku zestrzelił po bardzo krótkiej kilkuminutowej walce 6 sowieckich bombowców DB-3...tracąc około 1000 pocisków.W FR-97 po lądowaniu naliczono ponad 90 przestrzeleń w kadłubie z czego niektóre blisko kabiny .O pilocie pisano w prasie światowej.

To zdjęcie obiegło tamtej zimy cały świat .Było to chyba pierwsze tak liczne seryjne zwycięstwo powietrzne w czasie II w.ś.

Sam model Special Hobby jest jednym z lepszych tej firmy.Nieźle zdetalowany i spasowany.Jedynie częste dla tego producenta
niespasowanie przejścia skrzydło kadłub wymagało więcej pracy.
Malując zastosowałem popularną wśród pancerniaków technikę "Color Modulation", modyfikując nieco jej założenia.Zależało mi na podkreśleniu bryły, bez ostrych "sztucznych" cieni i mocnych kontrastów.Właśnie dlatego wybrałem to jednolite "nieatrakcyjne" malowanie.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz